Top of Menu Home CFP Program Committees Key Dates Location Hotel Registration Students Sponsors Media Submission Tutorials Workshops Travel Info Proceedings

Refereed Papers

The following 111 papers were accepted for presentation at the conference. A small subset of these papers have been nominated for paper awards.

Track: Browsers and User Interfaces

Session: Personalization (Wed May 9, 1:30pm-3:00pm, New Brunswick)
Chair: Emir Halepovic (University of Calgary, Canada)

Session: Smarter Browsing (Wed May 9, 3:30pm-5:00pm, New Brunswick)
Chair: Simon Harper (University of Manchester, UK)

Track: Data Mining

Session: Identifying Structure in Web Pages (Thu May 10, 10:30am-noon, Alberta)
Chair: Wei-Ying Ma (Microsoft Research Asia, China)

Session: Mining Textual Data (Thu May 10, 1:30pm-3:00pm, Alberta)
Chair: Andrew Tomkins (Yahoo!, USA)

Session: Similarity Search (Fri May 11, 10:30am-noon, Alberta)
Chair: Mark Manasse (Microsoft Research, USA)

Session: Predictive Modeling of Web Users (Sat May 12, 1:30pm-3:00pm, Alberta)
Chair: Sebastiano Vigna (University of Milan, Italy)

Session: Mining in Social Networks (Sat May 12, 3:30pm-5:00pm, Alberta)
Chair: Massimo Santini (University of Milan, Italy)

Track: E* Applications

Session: E-Communities (Sat May 12, 10:30am-noon, Beatty)
Chair: Wolfgang Nejdl (L3S / University of Hannover, Germany)

Session: E-Commerce and E-Content (Sat May 12, 1:30pm-3:00pm, Beatty)
Chair: Elisa Bertino (Purdue University, USA)

Track: Industrial Practice and Experience

Session: IPE (Thu May 10, 1:30pm-3:00pm, New Brunswick)
Chair: Susan Dumais (Microsoft Research, USA)

Track: Performance and Scalability

Session: Scalable Systems for Dynamic Content (Thu May 10, 10:30am-noon, Shaughnessy)
Chair: Martin Arlitt (HP Labs, USA / University of Calgary, Canada)

Session: Performance Engineering of Web Applications (Thu May 10, 3:30pm-5:00pm, Shaughnessy)
Chair: Arun Iyengar (IBM Research, USA)

Track: Pervasive Web and Mobility

Session: Pervasive Web and Mobility (Thu May 10, 10:30am-noon, Beatty)
Chair: Sue Moon (KAIST, Korea)

Track: Search

Session: Search Potpourri (Wed May 9, 10:30am-noon, Alberta)
Chair: Judit Bar-Ilan (Bar Ilan University, Israel)

Session: Crawlers (Wed May 9, 1:30pm-3:00pm, Alberta)
Chair: Brian Davison (Lehigh University, USA)

Session: Web Graphs (Wed May 9, 3:30pm-5:00pm, Alberta)
Chair: Chris Olston (Yahoo!, USA)

Session: Search Quality and Precision (Thu May 10, 3:30pm-5:00pm, Alberta)
Chair: Andrei Broder (Yahoo! Research, USA)

Session: Advertisements and Click Estimates (Fri May 11, 1:30pm-3:00pm, Alberta)
Chair: Ziv Bar-Yossef (Technion, Israel)

Session: Knowledge Discovery (Fri May 11, 3:30pm-5:00pm, Alberta)
Chair: Hang Li (Microsoft Research Asia, China)

Session: Personalization (Sat May 12, 10:30am-noon, Alberta)
Chair: Peter Brusilovsky (University of Pittsburgh, USA)

Track: Security, Privacy, Reliability and Ethics

Session: Defending Against Emerging Threats (Fri May 11, 3:30pm-5:30pm, Shaughnessy)
Chair: Rohit Khare (4K Associates, USA)

Session: Passwords and Phishing (Say May 12, 10:30am-noon, New Brunswick)
Chair: Einat Amitay (IBM Research, USA)

Session: Access Control and Trust on the Web (Say May 12, 3:30pm-5:00pm, Shaughnessy)
Chair: Jinpeng Huai (Beihang University, China)

Track: Semantic Web

Session: Applications (Fri May 11, 10:30am-noon, New Brunswick)
Chair: Rudi Studer (University of Karlsruhe and FZI, Germany)

Session: Similarity and Extraction (Fri May 11, 1:30pm-3:00pm, New Brunswick)
Chair: Hideaki Takeda (National Institute of Informatics, Japan)

Session: Query Languages and DBs (Fri May 11, 3:30pm-5:30pm, New Brunswick)
Chair: Riichiro Mizoguchi (Osaka University, Japan)

Session: Ontologies (Sat May 12, 10:30am-noon, Shaughnessy)
Chair: Atanas Kiryakov (Ontotext Lab, Sirma Group, Bulgaria)

Session: Semantic Web and Web 2.0 (Sat May 12, 1:30pm-3:00pm, Shaughnessy)
Chair: Ian Horrocks (University of Manchester, UK)

Track: Technology for Developing Regions

Session: Communication in Developing Regions (Wed May 9, 10:30am-noon, Beatty)
Chair: Krithi Ramamritham (IIT Bombay, India)

Session: Networking Issues in the Web (Wed May 9, 3:30pm-5:00pm, Beatty)
Chair: Kentaro Toyama (Microsoft Research, India)

Track: Web Engineering

Session: Web Modeling (Fri May 11, 10:30am-noon, Shaughnessy)
Chair: Yogesh Deshpande (University of Western Sydney, Australia)

Session: End-Users Perspective and Measurement in Web Engineering (Fri May 11, 1:30pm-3:00pm, Shaughnessy)
Chair: Daniel Schwabe (PUC Rio de Janeiro, Brazil)

Track: Web Services

Session: Orchestration & Choreography (Fri May 11, 1:30pm-3:00pm, Beatty)
Chair: Paul Watson (University of Newcastle upon Tyne, UK)

Session: SLAs and QoS (Fri May 11, 3:30pm-5:30pm, Beatty)
Chair: Jim Webber (ThoughtWorks, Australia)

Track: XML and Web Data

Session: Querying and Transforming XML (Wed May 9, 10:30am-noon, New Brunswick)
Chair: Savas Parastatidis (Microsoft, USA)

Session: Parsing, Normalizing, and Storing XML (Thu May 10, 10:30am-noon, New Brunswick)
Chair: John Boyer (IBM, USA)